Přestává vás bavit zdlouhavé čekání na spuštění počítače či aplikací? Váš pevný disk se co chvíli přehřívá, vydává rušivé zvuky a celkově snižuje výkon počítače? Neváhejte a vyměňte ho za SSD.

SSD disky jsou nejpokročilejší technologií pro ukládání dat. Inovaci přináší ve způsobu ukládání, kdy namísto rotujících ploten (jako tomu je u pevných HDD disků) používají tzv. NAND Flash paměť. Díky tomu je rychlost startu, čtení i zápisu v porovnání s HDD disky několikanásobná.

Jejich přednostmi jsou nízká spotřeba, malé rozměry a naprosto tichý provoz. SSD disky proto nachází uplatnění v tabletech laptopech i stolních počítačích. Dříve se instalovaly hlavně v rozhraní SATA. Dnes již ale trh téměř zcela ovládá nový moderní slot M.2.

asome_M2ssd-gold.png

Pokrok v rozhraní pevných disků

Nejpokročilejší slot paměťových disků je v současnosti M.2, které nahradilo předchozí mSATA. mSATA je zkráceně Mini-SATA a jedná se o nástupce SATA (seriál advanced technology attachment) což je počítačová sběrnice využívající datové rozhraní pro připojení paměťových karet a disků. U SSD disků dosud šlo hlavně o 3. generaci SATA s rychlostí přenosu 6 Gbs a datovou propustností 600 MB/s a frekvencí 6 GHz. 

Rozhraní M.2 umožňuje použití více odlišných modulů než mSATA, včetně pokročilejších funkcí a disků různé šířky a délky. Jen díky M.2 slotu lze zapojovat SSD, které se již do SATA nevejdou. Zapojení je možné díky rozhraní PCIe skrze NVMe protokol, který má vysokou celkovou propustnost díky podpoře 64 tisíc front v každé z níž může být 64 tisíc požadavků.

Funkce rozhraní M.2

Formát M.2 se někdy uvádí jako NGFF (Next Generation Form Factor). M.2 využívá různé typy sběrnic a lze ho upotřebit jak k připojení externích karet typu Bluetooth a Wi-Fi v laptopech a menších zařízeních, tak i pro připojení pevných disků SSD.

Stěžejní funkcí rozhraní M.2 je, že v podstatě mění velikost klasických SSD úložišť na úroveň flash pamětí. Jednotlivé moduly slotu mají různé tvary v závislosti na číselném označení. Ty menší se využívají do malých zařízení, větší se pak bez problémů uplatní ve stolních počítačích.

Výhody SSD M.2

SSD M.2 určené pro konektor PCIe mohou dosáhnout až patnáctinásobku rychlosti pevných disků předchozího standardu SATA. Navíc disky, které využívají protokol NVME, nabízejí i mnohem nižší latenci.

Pomocí SSD ve slotu M.2 lze významně urychlit provoz operačního systému počítače. Rozdíl v plynulosti je patrný také při spuštění počítače a načítání náročnějších aplikací.

SSD přizpůsobené pro slot M.2 jsou velmi malé. Zatímco obvyklé SSD disky co do velikosti zhruba odpovídají velikosti lidské dlaně, většina SSD M.2 disků dosahují velikosti na dva tři prsty.

Nízká je i hmotnost. Jednotky M.2 snižují hmotnost SSD z 50 g na přibližně 7 gramů. A navíc konektory M.2 nepotřebují žádnou další kabeláž, jelikož se připojují přímo k základní desce.

Nevýhody SSD M.2

Ne všechny základní desky počítačů slot M.2 podporují. A zároveň ne každé M.2 a připojovací body podporují protokol NVME. V takových případech je nutné přepnout jednotku M.2 do režimu PICe v BIOSu počítače.

Pokud rozhraní M.2 používá připojení SATA, nastává dokonce riziko snížení výkonu počítače.

Lze SSD disk M.2 vložit do počítače i bez tohoto rozhraní?

Pokud počítač slot M.2 nemá, můžete ho do něj jednoduše doplnit. Platí to ale jenom u stolních počítačů s větším prostorem než u notebooku.

Slot M.2 lze do stolního počítače vložit prostřednictvím PCI Express karty se slotem pro M.2. V závislosti na typu PCI Exprewss slotu na základní desce lze využívat i přenosových rychlostí daného SSD disku M.2, ale u starších generací slotů nelze dosáhnout maximálního potenciálu disku, jako v případě přímého zapojení do slotu M.2.

M.2 můžete připojit i přes HUB nebo case. Ty standardně naleznete v 512MB či 1TB kapacitě.